Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
home:prog:ap1 [2014/10/27 09:07]
127.0.0.1 upraveno mimo DokuWiki
home:prog:ap1 [2020/04/12 16:56] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
-====== AP1, IN1 Výpočetní systémy I ======+====== AP1, IN1  
 +Výpočetní systémy I ======
  
 ===== Zadání ===== ===== Zadání =====
 +=
 IN (číselné soustavy, vztahy mezi číselnými soustavami, zobrazení čísel v počítači,​ principy provádění aritmetických operací. Booleova algebra, kombinační a sekvenční logické obvody) IN (číselné soustavy, vztahy mezi číselnými soustavami, zobrazení čísel v počítači,​ principy provádění aritmetických operací. Booleova algebra, kombinační a sekvenční logické obvody)
  
 AP (číselné soustavy, vztahy mezi číselnými soustavami, zobrazení čísel v počítači,​ principy provádění aritmetických operací. Booleova, Shefferova a P//​ie//​rcova((Správný pravopis je: //​Peircova//​ (čti [ˈpɜrs]) http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Charles_Sanders_Peirce)) algebra, kombinační a sekvenční logické obvody.) AP (číselné soustavy, vztahy mezi číselnými soustavami, zobrazení čísel v počítači,​ principy provádění aritmetických operací. Booleova, Shefferova a P//​ie//​rcova((Správný pravopis je: //​Peircova//​ (čti [ˈpɜrs]) http://​en.wikipedia.org/​wiki/​Charles_Sanders_Peirce)) algebra, kombinační a sekvenční logické obvody.)
  
-===== Číselné ​soustavy ​=====+===== Číselné ​sou 
 +stavy =====
 je způsob reprezentace čísel. Podle způsobu určení hodnoty čísla z dané reprezentace rozlišujeme dva hlavní druhy číselných soustav: poziční číselné soustavy a nepoziční číselné soustavy. V praxi se však také používaly způsoby reprezentace používající postupy z obou těchto druhů. Dnes se obvykle používají soustavy poziční. je způsob reprezentace čísel. Podle způsobu určení hodnoty čísla z dané reprezentace rozlišujeme dva hlavní druhy číselných soustav: poziční číselné soustavy a nepoziční číselné soustavy. V praxi se však také používaly způsoby reprezentace používající postupy z obou těchto druhů. Dnes se obvykle používají soustavy poziční.
  
Řádek 15: Řádek 17:
 Dalším příkladem nepoziční číselné soustavy je počítání na prstech. Dalším příkladem nepoziční číselné soustavy je počítání na prstech.
  
-==== Poziční číselné ​soustavy ​====+==== Poziční číselné ​
 +oustavy ​====
 je dnes převládající způsob písemné reprezentace čísel – dokonce, pokud se dnes mluví o číselných soustavách,​ jsou tím obvykle myšleny soustavy poziční. V tomto způsobu zápisu čísel je hodnota každé číslice dána její pozicí v sekvenci symbolů. Každá číslice má touto pozicí dánu svou váhu pro výpočet celkové hodnoty čísla. je dnes převládající způsob písemné reprezentace čísel – dokonce, pokud se dnes mluví o číselných soustavách,​ jsou tím obvykle myšleny soustavy poziční. V tomto způsobu zápisu čísel je hodnota každé číslice dána její pozicí v sekvenci symbolů. Každá číslice má touto pozicí dánu svou váhu pro výpočet celkové hodnoty čísla.
  
 ==== Polyadické soustavy ==== ==== Polyadické soustavy ====
- 
 Polyadické soustavy jsou speciálním případem pozičních soustav. Polyadické soustavy jsou speciálním případem pozičních soustav.
  
Řádek 35: Řádek 37:
 A = 123 A = 123
 A = 123<​sub>​10</​sub>​ A = 123<​sub>​10</​sub>​
 +
 • Zobecnění pro racionální číslo (zavedeme záporné mocniny): A = a<​sub>​n</​sub>​ · z<​sup>​n</​sup>​ +· · ·+a<​sub>​0</​sub>​ · z<​sup>​0</​sup>​ +a<​sub>​−1</​sub>​ · z<​sup>​−1</​sup>​ +a<​sub>​−2</​sub>​ · z<​sup>​−2</​sup>​ +· · ·+a<​sub>​−m</​sub>​ · z<​sup>​−m</​sup>​ • Zobecnění pro racionální číslo (zavedeme záporné mocniny): A = a<​sub>​n</​sub>​ · z<​sup>​n</​sup>​ +· · ·+a<​sub>​0</​sub>​ · z<​sup>​0</​sup>​ +a<​sub>​−1</​sub>​ · z<​sup>​−1</​sup>​ +a<​sub>​−2</​sub>​ · z<​sup>​−2</​sup>​ +· · ·+a<​sub>​−m</​sub>​ · z<​sup>​−m</​sup>​
 • Zobecnění pro záporná čísla – přidáním znaménka (pro počítače nevhodné) • Zobecnění pro záporná čísla – přidáním znaménka (pro počítače nevhodné)
Řádek 43: Řádek 46:
 **(10010)<​sub>​2</​sub>​ = 0 · 2<​sup>​0</​sup>​ + 1 · 2<​sup>​1</​sup>​ + 0 · 2<​sup>​2</​sup>​ + 0 · 2<​sup>​3</​sup>​ + 1 ·2<​sup>​4</​sup>​** **(10010)<​sub>​2</​sub>​ = 0 · 2<​sup>​0</​sup>​ + 1 · 2<​sup>​1</​sup>​ + 0 · 2<​sup>​2</​sup>​ + 0 · 2<​sup>​3</​sup>​ + 1 ·2<​sup>​4</​sup>​**
  
-==== Soustavy užívané v počítačové ​praxi ====+==== Soustavy užívané v počítačové ​pra 
 +xi ====
  
 **Dvojková** (Binární) - z = 2; obsahuje číslice: 0, 1  ​ **Dvojková** (Binární) - z = 2; obsahuje číslice: 0, 1  ​
Řádek 50: Řádek 54:
  
 ===== Vztahy mezi číselnými soustavami ===== ===== Vztahy mezi číselnými soustavami =====
-Číslo v soustavě o základu z<​sup>​k</​sup>​ (kde z a k jsou přirozená čísla) lze převést do soustavy o základu z jednoduše.+Číslo ​ 
 +v soustavě o základu z<​sup>​k</​sup>​ (kde z a k jsou přirozená čísla) lze převést do soustavy o základu z jednoduše.
 Převody Převody
    
home/prog/ap1.1414397273.txt.gz · Poslední úprava: 2020/04/12 16:56 (upraveno mimo DokuWiki)
Nahoru
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0