discuss

Postřehy ze státnic 2008

Tato stránka se nejspíš začne plnit až příští týden :) Neváhejte se podělit o svoje tipy na rozvržení přípravy na potítku, boj proti trémě, případně napište co se stane, když u státnic řeknete: „Nevím, ale dá se to hned vygooglit.“ ;-)

Otázky

Otázky a odpovědi našich kolegů, kteří podstoupí/podstoupili ústní státní zkoušku. Samozřejmě, že některé odpovědi se asi mohou lišit komisi od komise.

 1. Mohl jsi na zkoušce využívat papíru z přípravy, nebo ti byl komisí odebrán a prohlíželi si ho sami?
  • Papír si nechává komise, už ho neuvidíš.
 2. Ptali se tě při zkoušce především na věci, které jsi neměl na papíru, na podrobnosti k věcem z papíru, nebo prostě chtěli především jen zopakovat, co už jsi napsal na papír?
  • To závisí komisi od komise. Často obojí.
 3. Pozoroval jsi, že komise věnovala větší pozornost té otázce, která lépe odpovídá tvému oboru (inf pro BcIN, resp. prog pro BcAP)?
  • Přihlíželo se k tomu (minimálně u některých z komisí).
 4. Pozoroval jsi, že v případě spokojenosti s obhajobou „proběhla státní zkouška už rychle“ (jak to naznačoval doc. Popelínský)?
  • V některých případech toto bylo pozorováno (především u komise, ve které byl sám doc. Popelínský).
 5. Byly v místnosti pro přípravu k dispozici hodiny (když je zakázán mobil)? Jakým způsobem sis potom řídil čas při obhajobě / sledovala si tvůj čas obhajoby přísně komise?
  • V B007 hodiny nebyly, na požádání dohlížející oznamovali čas či dovolili si položit před sebe mobilní telefon s časem.
 6. Co se stalo, pokud jsi u zkoušky řekl, že odpověď neznáš, ale „dá se to hned vygooglit“?
  • (Tak se už někdo pochlubte :)
 7. Platí pořád striktně to pravidlo, že výsledná známka na diplom musí být průměr známky ze zkoušky a obhajoby, případně patřičně zaokrouhlený (což bohužel u poloviny zrovna znamená nahoru, tedy směrem k horšímu hodnocení)? Doc. Popelínský naznačoval, že by to tak mít nechtěli, ale že asi na to zatím existuje nějaké nařízení „seshora“.
  • Toto pravidlo již neplatí. Je známo více příkladů, kdy se mnozí předsedové komisí a dokonce i sám doc. Popelínský přiklonili k lepší ze známek.
 8. Měli jste u obhajoby možnost reagovat na výtky v posudcích? Ptala se na to komise, nebo byste to museli zmínit sami?
  • Po prezentaci se přečetly posudky a student(ka) dostal(a) možnost reakce.

Další otázky, vystavené těmi, kdo již státní zkoušku úspěšně absolvovali:

 1. Kdy máme na FI zápis do magisterského studia?
  • Úspěšní studenti bc. programů byli zapsáni jako magisterští ke dni následujícímu dni složení státní bakalářské zkoušky, zápis byl do ISu vložen 30. 6. 2008. Procedura fyzického dostavení se „k zápisu“, pokud vůbec bude nutná (u absolventů bc. programů na FI by to snad ani nutné být nemuselo?), bude zřejmě dále oznámena studijním oddělením e-mailem.

Diskuze

, 2008/06/18 11:02

Přesunul jsem tuto stránku pod diskusi, aby nestrašila hned v kořenu.

, 2008/06/21 16:14

5. všem doporučuji: kupte si hodinky! (nebo alespoň půjčte), já si plánuji vzít stolní co ukazují i sekundy(pokud seženu), pokud se dobře pamatuji v těch učebnách nahoře nástěnné nejsou.
Nedoporučuji používat mobil na měření času a případně se s kýmkoliv hádat, že si nebudete kupovat hodinky jen kvůli SZZ, je to jako dráždit kobru bosou nohou… svědčí to akorát o tom, že nejste schopni se vypořádat s vzniklou situací. (hodinky u ťanga s kačerem stojí max 100kč a třeba je ještě můžete brát, jakože jsou pro štěstí :-))

Ještě taková poznámka, chápu to správně, že není zakázána kalkulačka?

, 2008/06/21 17:13

No já bych se i skoro hádal ;-) No vážně, nikdy jsem hodinky moc neměl a od určitého okamžiku (asi tak co jsem si koupil mobil) jsem je zavrhl úplně, že už mi na ruce nikdy nic takového strašit nebude. Pokud hodiny ani na přípravě vážně nebudou, vyřeším to nějak jinak… klidně se jich třeba u přípravy na drzo zeptám, kolik času mi ještě zbývá (nakonec ti tam mne nehodnotí, tak jejich názor, který si kvůli tomu na mne udělají, mi může být jedno), a když už budu mít u prezentace vytažený počítač, někdo navíc vlastní, a třeba dokonce s připojením k internetu, tak to už je ten jeden mobil se stopkami položený na stole snad jedno, ne? Tam si snad prostě nemůžou ani vymyslet způsob, jakým by se s tím dalo nějak navíc podvádět… (taky vás už napadlo, proč v PPT nebo Acrobatu není nějako snadno zapnutelná funkce zobrazování aktuálního času někde v rohu obrazovky, i při prezentaci ve fullscreenu?) No a nebo si prostě tu práci odprezentuji bez sledování času, stejně to mám už natrénované a těch pár vteřin rozdílu mne už nezabije. Tak je spíš důležitější, jestli bude chtít pár vteřin nad limit nějak hrotit komise.

Ad kalkulačka: O zákazu se nemluvilo, ale na druhou stranu ani o tom, co vůbec si máme přinést (předpokládám, že psací potřeby máme mít vlastní, a naopak papíry musíme používat jejich…). Každopádně na co by ti ta kalkulačka byla? Když tam žádné příklady nebudou a nakonec ani žádné konstanty se po tobě snad nikde znát nechtějí.

, 2008/06/21 16:27

Tak jsem si chtěl zkontrolovat komise(jak to pravidelně ob den dělám, protože se mění docela často) a momentálně nemůžu soubor přečíst:
Nemáte právo pro přístup do požadovaného adresáře. Buď je chráněn proti čtení, nebo není serverem čitelný.

máte někdo stejný problém?

, 2008/06/21 16:51

Konecne komisie najdes v pdf tu: http://is.muni.cz/do/1433/uredni_deska/

, 2008/06/21 17:19

To jo - a snad už je to i totéž, co asi jediný skutečně závazný dokument, a sice papírová úřední deska v přízemí na Botanické 68a. Ještě nedávno na té webové úřední desce určitou dobu u mé komise byla uvedena starší verze a v tom samém okamžiku už to bylo na webu doc. Popelínského znepřístupněné. Teď by to už snad mělo být to samé (ale pokud si chcete být úplně jisti, stavte se na FI, protože jinak se mohou vždycky vymlouvat, že to na tom webu je jen něco nadstandardního navíc). Ale no jinak obecně to PDF, to snad ani není PDF - ale spíš jen původní seznam s příjmeními, překlepy a různými zkratkami, oddělený tabelátory, od doc. Popelínského, vytištěný, poškrtaný, popřelepovaný rukou napsanými jmény a nakonec naskenovaný jako grafika, takže se v tom nedá ani vyhledávat. Nedivil bych se tomu tolik, kdybychom nebyli na Fakultě informatiky, no ale co už.

, 2008/06/21 18:15

Moje doporuceni k priprave: snazte se na ten papir napsat maximum, bude se zakladat a komise to pravdepodobne bude posuzovat tak, ze co neni na papire, tak to moc nevite a bude se na to ptat. Je take hloupost ale zabrednout v jedne podcasti otazky a pak nestihnout ty dalsi, opet to bude vypadat, ze se vyhybate tem ostatnim tematum a na ty se budou ptat.

jen mala otazka: napada nekoho, jak to bude, kdyz to po nas treba komise neprecte? :)

, 2008/06/21 18:27

já doufám že to po mě komise přečte, sedí tam 2 lidi co mi už v minulosti opravovali zkouškové písemky… nicméně je to klasická nepřímá úměra, čím víc se toho snažím napsat, tím hůř to jde přečíst…

jinak k tomu napsat maximum na papír, už jsem si zkoušel s 15ti minutovým limitem psát hodně otázek a nikdy se mi nepovedlo popsat více jak 1 list A4 z obou stran… u matematických otázek těžce nestíhám, protože se u toho musí přemýšlet, zkouším teď psát méně vět a více matematických značek a zkratek, ale obecně toho prostě víc jak ty 2 strany nestíhám, takže píšu jen to nejdůležitější, tj. definice a komentáře, občas i věty jen tak mezi řádky…

Nevíte někdo jestli dostaneme fakultní papíry nebo můžeme mít vlastní? já bych si totiž strašně přál psát na čtverečkovaný papír (ale takový ten s většíma čtverečkama…)

, 2008/06/21 19:15

Souhlasím s tímto doporučením. Mně se dostalo v takové podobě, že to máme psát „shora dolů“ (tím se nemyslí orientace písma, ale spíše něco v duchu otázky inf:ap11 ;-). Tedy co napíšem, napíšem, a na zbytek se nás pak poptají. Důležité je asi nezapomenout zmínit žádný podstatný bod, abychom zbytečně nenaznačovali, že o něm toho asi moc nevíme.

, 2008/06/21 22:35

Jj to určitě není na škodu, taky se mi na jiné škole docela osvědčilo psát „nahusto“, tj. body psát za sebe bez rozdílu toho kolik jsem toho napsal(opakem je udělat si dílčí nadpisy a k nim pak něco dopsat, takže v textu vznikají mezery - hlavně v případě, že něco nevíte) protože s prázdným místem je zcela evidentní, že tušíte, že tam něco má být, ale nemáte to tam, protože jste to zapomněli.

, 2008/06/22 16:18

Jdete na zkousku v obleku? Protoze jestli bude zejtra jako je ted, tak vzit si oblek (nejlepe jeste cerny) bude jasna sebevrazda:)

, 2008/06/22 16:21

Od svého vedoucího jsem dostal doporučení, že nějaké oblečení, kterým bychom „neurazili“ asi skutečně do obleků navlečenou komisi, by bylo vhodné, ale že pokud bude horko, tak zřejmě prostě košile s kravatou a kalhoty postačují. Tak já půjdu určitě jen v tomto, už jen proto, že takovéto hraní si na to, kdo je jak oblečený, obecně moc nemusím :-)

, 2008/06/22 17:27

presvedcil jsi me, kosili a kalhoty si vezmu. kravatu a sako nejspis necham doma:)

, 2008/06/22 17:39

ja si beru kosili, kravatu a radsi i sako (je cerny, ale jdu rano, to nebude tak hrozny vedro), jen resim dilema, jestli sukni nebo kalhoty :)

nekde jsem slysela, ze volbou formalniho obleceni na zkousku clovek vyjadruje, ze ji bere vazne a ze je pro nej dulezita a ze si taky vazi i komise (asi proto, ze ta nejspis v tom obleku vazne prijde :) )

, 2008/06/22 17:44

asi mas pravdu…..jeste ze jdu taky rano:)

, 2008/06/22 18:00

Jo, to máš pravdu, já jsem někde četl, že hold dospělí jsou už takoví… Dokonce tuším, že to bylo někde tady: http://www.vrana.cz/princ/princ04.html :-) Ten příběh s tureckým hvězdářem mi vždycky připomíná, jak moc se kolem toho oblečení nadělá.

, 2008/06/22 18:13

asi mas pravdu…..jeste ze jdu taky rano:)

, 2008/06/22 18:10

Obhajoval jsem v kompletu, jediný kdo nebyl na mé obhajobě formálně oblečený byl oponent…
Ke zkoušce si i přes pozdní hodinu(15-16) beru komplet, tj. sako, kravatu, košili, kalhoty a boty, už jen proto, že mám moc pěkný a sedne mi :-) nehledě na to, že oni v tom sedí celý den, tak já to těch 20minut vydržím z kolegiality… (na písemnou ale sako shodím).
Spíš řeším, jestli si vzít brýle nebo čočky :)

, 2008/06/23 21:07

V obleku a asi bez kravaty, to se uvidí podle počasí. :)

, 2008/06/23 10:36

Mam to za sebou - komise v cele s panem Staudkem byla celkem prijemna, i kdyz on me chvilku potrapil pri obhajobe… zeptali se na cca 4 doplnujici otazky, ale asi to bylo tim ze sem toho hodne napsal. Dve sem spis odhadoval, ale o googlu jsem nemluvil.

Promital sem z projektoru - pripravil mi to „nevim jak se ta funkce jmenuje, ale ma na starosti obsluhu komise, a doprovazi vas z potitka“.

DIKY VSEM CO SE PODILELI NA VYPRACOVANI OTAZEK!

ps. moje stastna ruka vytahla site a vyhodnocovani vyrazu ;)

, 2008/06/23 10:56

Mě by zajímalo, jestli jsi si mohl nechat tu přípravu z potítka před sebou nebo to musíš odevzdat komisi?

, 2008/06/23 12:45

Chtěl bych se zeptat Pavla Koudely, jaký byl v komisi pan Pelánek? Docela by mě to zajímalo, páč ho mam taky..díky moc a gratulace!

, 2008/06/24 13:30

Pan Pelanek byl vcelku vstricny, zeptal se na 2 otazky, a i kdyz na jednu z nich nedostal rozumnou odpoved tak ji spis zahral do kouta nez aby to rozmazaval. Co se tyka papitu z potitka tak ten meli v ruce clenove komise. ja bohuzel ne, a musel sem vzpominat znovu na to na co se ptali i kdyz tam nektere veci byli napsane

, 2008/06/24 13:55

Díky moc za odpo…

, 2008/06/23 10:51

Pripravil ti to, znamena ze ta prezentace musi byt dynamicka nebo si to muzes postupne odklikat sam?

Jak jsi mel pripravenou tu prezentaci - nazpamet, cetl jsi to nebo pul napul.

Jak vypadaly ty otazky?

Dik

, 2008/06/24 13:31

daval sem si dalsi slajdy jak jsem potreboval a mluvil sem o tom bez cteni, akorat jsem se dival na body prezentace predsebou na monitoru (stal jsem mezi platnem a monitorem)

, 2008/06/23 11:42

Mohl by nekdo ze stastnych napsat nejake podrobnejsi postrehy? me by zajimalo jak je to u toho potitka s tahanim otazek … mame tam byt 45 min pred… je po potitku mozne treba odskocit si na zachod?

Jak je to s prezentaci, jaky soft je na pocitaci nainstalovany.

Jestli se i pretahovalo nebo to bylo opravdu 15, 7.5, 7.5

Kdy rekli vysledek a tak.

Jinak byla tu diskuze o obleku… ja pujdu urcite v obleku, beru si termopradlo naruby, takze horko mi nebude, ale kdyby byl extra hic a i komise bude bez saka, normalne pozadam o moznost odlozeni, verim ze jsou to lidi :)

, 2008/06/23 13:15

Prides pred to potitko, ci ako to volate, zavolaju ta, vytiahnes si dve otazky, sadnes, napises, potom ti niekto povie, ze cas sa krati, zobere ti to, odprevadi ta pred skusobnu miestnost, pockas – nejde to uplne presne, zavolaju ta, panko co ta sprevadza ti na poziadanie pomoze s prezentaciou (diky p. Hejc). V B204 bol pocitac s Windowsami, nie nejaky minoritny smejd :) Povedia ti, „mozes zacat“, zacnes, mozes hovorit co chces, aj tak ta nikto nepocuva, listuju si tvoju pracu a snazia sa za 8 minut prist na to, co si to vlastne robil, povedia ti, ze cas sa krati, skoncis, opytaju sa ta na nejake nepodstatne veci, zaklad je najst ti tam aspom jednu chybu :) Ale toto je v pohode.

Potom prejdu k tym dvom otazkam, kazdu z nich si zobere ten fundovanejsi na tu-ktoru otazku. Precitaju si to a opytaju sa na nieco z toho. Napisal som k tomu viac-menej vsetko, co sa napisat da, tak si nieco z toho vybrali a zacali sa pytat. Pri mojej komisii bolo teda asi lepsie veci, ktore neovladate na 100% radsej nepisat, mozno by sa na to nepytali. Zaklad je najst tvoje slabe miesto a ked ho najdu, tak sparaju a sparaju do toho kym ta nepresvedcia, ze az taky suveren nie si :) Toto bolo neprijemne, pekne mi liezli na nervy, uplne odporni boli.

Potom ta poslu von, za 5 minut sa poradia, zavolaju a povedia konecny ortiel. Trochu som bol sklamany z tej poroty (rychly, rudova) a z hodnotenia. Navyse neprisiel moj konzultant co mal byt v porote, takze bakalarke ani nechapali, hlavne ze mali milion otazok.

Inak nebolo to az take hrozne, ako sa z tohto prispevku mozno zda. Mozno je takyto pristup normalny, neviem. Myslim si, ze kazdy, kto sa na to jakz-takz pripravil, nebude mat problem.

ad „já si plánuji vzít stolní co ukazují i sekundy“ – tak toto je uz ina profesionalizacia :D

, 2008/06/23 13:29

Gratuluju a diky za pomerne vycerpavajici popisek. Z toho co pises jsem docela zklamany z te komise, hlavne z toho rypani v tom co clovek neumi :/ Uvidime co napisi lidi s jinyma komisema…

, 2008/06/23 13:31

co jsem slysela, tak je tak postaveny system zkouseni i na dalsich fakultach, kde ty dokazujes, co vsechno umis a komise ti za kazdou cenu dokazuje, ze to naprosto neumis.

, 2008/06/23 13:36

Presvedcit me mozna nebude tak tezke, ale dulezity je pak vysledek…

, 2008/06/29 00:56

A jak by se asi mělo zkoušet? Ono je to logické - komise musí nějak poznat zda dát A (=uměl hodně dobře vše) či E (má tam dost děr, motá to, ale ještě se to dá uznat). Takže zjišťuje co umíte a co ne. Pokud někde řeknete něco špatně, tak se zeptá na danou věc a hned vidí, jestli jste se jenom spletl, nebo tomu nerozumíte. V druhém případě ji zajímá jak moc. Pokud to ovšem vypadá na F, přepíná se někdy komise do módu „neumí alespoň něco, co by se dalo uznat?“. To zní logicky, ne?

, 2008/06/23 13:46

Tak z obhajoby mam stejne negativni pocity, taky mi neprisel vedouci, takze praci nikdo nerozumel. Nasli si tam, neco co se jim nezda (u me konkretne tomu ani nerozumeli a snazili se me presvedcit, ze to mam uplne blbe a ve vysledku se to strhlo v takovou mensi hadku:) Vyslednou znamku nakonec dali tu horsi z posudku (coz se dalo cekat, kdyz tu lepsi mi dal vedouci a ten se nedostavil).

, 2008/06/23 13:38

A co uspesnost, nejake zpravy?

, 2008/06/27 18:04

Prý doposud neudělalo celkem 15 lidí. Mluvila jsem se svojí referentkou ze studijního kolem poledne.
Celkem je prý 150 absolventů, ale někteří teprv půjdou (i písemné).

, 2008/06/23 13:40

tak mam to za sebou:) v komisi jsem mel Cernou, Pitnera a Laxu. Cely to probihalo:
PRIPRAVA:
45 min pred zacatkem zkousky budte pred ucebnou kde probihaji pripravy, vyzvednou Vas tam pani ze studijniho, zkontroluji ISIC a pak si hnedka jdete losovat otazky (otazky se vracej vzdy po jednom kole - jako ze treba od 10 jde 7 lidi, tak ani jeden z nich nema stejnou otazku, teda pokud v ty losovaci bunce nejsou otazky vickrat). Na vypracovani mate vic jak slibovanych 30minut. Papiry dostanete. Ja jsem popsal 5 stran (tedy skoro 3 listy) a pak poslednich 5 minut jsem se nudil. Pak se Vas ujme dalsi clovek a dovede Vas ke komisi. Te preda papiry a hura na obhajobu.
OBHAJOBA:
K dispozici je PC s Widlema, projektorem a meotar. Pri pouziti projektoru je za Vami platno a pred Vami obrazovka, takze muzete cist z obrazovky. Me osobne pri prezentaci poslouchal jen jeden ze tri clenu komise (Laxa), ostatni si cetli vypracovany otazky, docela me to rusilo, protoze se pri tom radili apod. Po prezentaci se me zeptali, jestli spravne pochopili, co jsem vlastne stvoril a zeptali se na par nejasnoti a pak se slo na otazky. Neco se jim u me nelibilo a zdalo se jim, ze to mam spatne, ja byl opacneho nazoru a trochu jsme se tam pohadali:) Asi bych vam radsi doporucoval metodu, komise ma VZDYCKY pravdu.
STATNI ZKOUSKA:
Vytahl jsem si IN19 Metody konstrukce efektivních algoritmů, AP6, IN6 Plánování v operačních systémech.
AP6, IN6 Plánování v operačních systémech:
Na papire jsem mel napsany: co je to OS, co je to proces, proc je dobry planovani, co resi OS pri planovani, jaky jsou typy planovani, popis planovacich algoritmu, system souboru (jen ze to resi zpusob ukladani na disk a ze znam FAT a NTFS) a pak jen seznam planovani cinnosti disku.
Komisi to stacilo a zeptali se akorat jestli vim, jaka metoda planovani cisku se pouziva u jednotlivych systemech souboru (prislo me, ze to nevedela ani komise).
IN19 Metody konstrukce efektivních algoritmů
Na papire jsem mel jen strucne sepsany, co je tady na webu. S tim byla komise taky spokojena.
Zeptali se akorat na rozdil mezi Rozdel a panuj a Dynamickym programovanim. Dale se zeptali, proc neni idelani pouzit nektere z techto technik pro problem Obchodniho cestujicicho. Pak me poslali na 5 min za dvere, dohodli se na znamce(A) a smitec.

Vsichni meli sako, takze i pres letni pocasi si ho vemte taky.

DIKY VSEM, CO SE ZASLOUZILI O VYPRACOVANI OTAZEK A PREJU VAM HODNE STESTI.

, 2008/06/23 13:55

Velka gratulace, hlavne ke znamce. Diky za perfektni info z teoreticke, podle toho co jsi popsal z toho mam dobry pocit, asi se to bude opravdu lisit komise od komise, clovek od cloveka. Hlavne me tesi ze ten cas je vic jak 30minut, protoze zvladnu psat citelnejsim pismem a vic veci.
Pri obhajobe jsem minuly semestr zvolil taktiku komise ma vzdy pravdu, je to jednodussi, ale zase nekdy to muze shodit znamku (takze jsem mel B, ale bez jakychkoliv hadek :-))

, 2008/06/23 14:18

Dik. Jinak mam pocit, ze ani komise nezna odpovedi na nektere otazky, ktere si losujete.

, 2008/06/23 14:07

Díky moc všem, kdo se tady s námi dělí o své zkušenosti! Ještě tady nepadla jedna myslím poměrně významná věc, a sice jestli součástí zadání otázky jsou i ty body psané zde v závorkách, nebo jestli si člověk strukturu musí pamatovat a dostane se mu jenom samotný název otázky. Dáte někdo vědět, co z toho platí?

, 2008/06/23 14:14

Vytahnes si otazku i s podbodama, tu si prepises na papir a vratis ji do tomboly:)

, 2008/06/23 15:01

Gratuluju všem úspěšným :)

Mám jednu technickou otázku - můžete mít sebou nějaké „zavazadlo“? :)) Myslím tím batoh, nebo v mém případě kabelku… Nemám žádné kapsy, takže budu potřebovat něco, kam dám minimálně ISIC, klíče, psací potřeby a kapesníky, i telefon by se hodil :))

, 2008/06/23 15:12

urcite, ja mel desky s vecma..s tim neni zadnej problem. stejne tak si muzete dat sako na vesak apod.

, 2008/06/23 15:17

Díky :))

, 2008/06/23 16:35

S batohem urcite neni problem - vyzkouseno. Na priprave jsem si zapomel vytahnout piti, stacilo se zeptat a moh jsem si ho z batohu jit vyndat, takze ani restrikce v tomto smeru.

, 2008/06/23 15:12

Gratuluji vsem uspesnym! Nemate nekdo zpravy o neuspesnych?

, 2008/06/23 15:57

Doufam, ze takove zpravy nikdo nema :) Taky doufam, ze se skutecne poradi tech 98% (coz by v praxi znamenalo, ze vyhodi 1-2 lidi)

, 2008/06/23 17:17

* 1. Mohl jsi na zkoušce využívat papíru z přípravy, nebo ti byl komisí odebrán a prohlíželi si ho sami?
Presne pozerali si ho sami… a pytali sa…

 • 2. Ptali se tě při zkoušce především na věci, které jsi neměl na papíru, na podrobnosti k věcem z papíru, nebo prostě chtěli především jen zopakovat, co už jsi napsal na papír?

Presne to co si nevedel sa pytali :) aspon mna

 • 3. Pozoroval jsi, že komise věnovala větší pozornost té otázce, která lépe odpovídá tvému oboru (inf pro BcIN, resp. prog pro BcAP)?

JJ ked som nevedel nieco z OS tak sa na mna Staudek skaredo kukal

 • 4. Pozoroval jsi, že v případě spokojenosti s obhajobou „proběhla státní zkouška už rychle“ (jak to naznačoval doc. Popelínský)?

No co ja viem 5 minut je 5 minut :)

 • 5. Byly v místnosti pro přípravu k dispozici hodiny (když je zakázán mobil)? Jakým způsobem sis potom řídil čas při obhajobě / sledovala si tvůj čas obhajoby přísně komise?

Ano boli :), sleduju ti to oni a hovoria rychlejsie prejdime dalej alebo sa viac pytaju :)

 • 6. Co se stalo, pokud jsi u zkoušky řekl, že odpověď neznáš, ale „dá se to hned vygooglit“?

Odpoved neviem :) som pouzil a napriek tomu som presiel, googlit som neskusal :)

 • 7. Platí pořád striktně to pravidlo, že výsledná známka na diplom musí být průměr známky ze zkoušky a obhajoby, případně patřičně zaokrouhlený (což bohužel u poloviny zrovna znamená nahoru, tedy směrem k horšímu hodnocení)? Doc. Popelínský naznačoval, že by to tak mít nechtěli, ale že asi na to zatím existuje nějaké nařízení „seshora“.

Tak to ani srnka netusi :) znamky urcuju od brucha…

, 2008/06/23 22:45

Zajímala by mne následující věc:
Při testování potítka mám často tendenci u některých částí otázek, nebo vysvětlení termínu si napsat poznámku - ústně, jakože tu část vysvětlím ústně, protože mi přijde jednodušší to říct 3ma větama, než to vypisovat…
Myslíte, že to vezmou ok, když to takto udělám, nebo ne?

, 2008/06/23 23:22

Takže jsem taky úspěšným absolventem, tak se podělím o zážitky :)

Byl jsem u komise Hřebíček (můj vedoucí práce), Rychlý, Rudová (ale místo ní tam byl pan Popelínský)

Vytáhl jsem si AP11,IN11 Základy datového modelování a AP15,IN15 Datové struktury a jejich implementace.

1. Mohl jsi na zkoušce využívat papíru z přípravy, nebo ti byl komisí odebrán a prohlíželi si ho sami?

Nemohli, sebrali mi je a už nevrátili :)

2. Ptali se tě při zkoušce především na věci, které jsi neměl na papíru, na podrobnosti k věcem z papíru, nebo prostě chtěli především jen zopakovat, co už jsi napsal na papír?

Jen na to, co jsem tam měl napsáno. Pan Rychlý se mě vyptával na ty Základy datového modelování a to takovým způsobem, že jsem měl pocit, že buď tomu nerozumím já nebo on. Prostě na všechno, co jsem odpověděl se tvářil jako, že tomu vůbec nerozumím :) Já samozřejmě začal trochu panikařit, ale nakonec jsem nakreslil na tabuli ER diagram vysvětlil jsem mu to a pak už mě nechal :)
Pak se pan Hřebíček zeptal pana Popelínského, jestli se mě chce na něco zeptat k té druhé otázce. On řekl, že není třeba, že tam mám napsáno vše (za což mu tímto velice děkuji ;) ) a tím to skočilo. Poslali mě za dveře, za chvíli zavolali zpět oznámili výsledky, vrátili obě bakalářky a šel jsem pryč :)

3. Pozoroval jsi, že komise věnovala větší pozornost té otázce, která lépe odpovídá tvému oboru (inf pro BcIN, resp. prog pro BcAP)?

Jak jsem napsal výše, ptali se mě jen na to datový modelování, takže jestli to bylo právě kvůli tomu, že jsem BcAP, to nevím.

4. Pozoroval jsi, že v případě spokojenosti s obhajobou „proběhla státní zkouška už rychle“ (jak to naznačoval doc. Popelínský)?

Aha, tak možná kvůli tomu se mě pan Popelínský na nic z druhé otázky neptal :)

5. Byly v místnosti pro přípravu k dispozici hodiny (když je zakázán mobil)? Jakým způsobem sis potom řídil čas při obhajobě / sledovala si tvůj čas obhajoby přísně komise?

U přípravy hodiny byly, u obhajoby/zkoušky asi ne (maximálně na plátně ve Woknech), nějak jsem to neřešil.

6. Co se stalo, pokud jsi u zkoušky řekl, že odpověď neznáš, ale „dá se to hned vygooglit“?

Nevím, nic takového jsem raději neříkal :)

7. Platí pořád striktně to pravidlo, že výsledná známka na diplom musí být průměr známky ze zkoušky a obhajoby, případně patřičně zaokrouhlený (což bohužel u poloviny zrovna znamená nahoru, tedy směrem k horšímu hodnocení)? Doc. Popelínský naznačoval, že by to tak mít nechtěli, ale že asi na to zatím existuje nějaké nařízení „seshora“.

Netuším.

8. Měli jste u obhajoby možnost reagovat na výtky v posudcích? Ptala se na to komise, nebo by jste to museli zmínit sami?

Ano, menší výtka tam byla a dali mi možnost se k ní vyjádřit.

Všem kteří to mají teprve před sebou přeji hodně štěstí, myslím, že se není čeho bát. Přestože se komise celou dobu tváří jako Váš největší nepřítel, tím se nenechte zastrašit, při udělování hodnocení jsou velice hodní ;)

, 2008/06/24 12:47

Takze bacha na demnci… at neskoncite jako ja a necekate u dveri podle rozpisu.. Ja si rikal, ze porad nic, az jsem se dozvedel, ze to bylo nekde v mailu, kde mam cekat… Takze jsem letel na druhou stranu budovy.. Priprava asi o 10 min kratsi. Ale zase jsem mel dobre otazky (ER-diagram a Funkce,mnoziny), takze jsem ve finale mel napsane vse a jeste jsem si stihl zkontrolovat zadani.
Prubeh - ten byl ok, vsichni v pohode, celkem dobra atmosfera. Pri obhajobe me jen moc neposlouchali, ale tak aspon vas neznervoznuje osm oci. Na papirech jsem mel „snad“ vse podstatne,takze se ptali na to,co jsem mel tam.. popripade doplnit info. Nakonec ale za C, takze spokojenost.
Ja vim,rika se to lehce, ale neni ceho se bat.. :)

, 2008/06/24 13:50

Doporučuji si napsat na papír pár bodů k vlastnímu průběhu prezentace. Když se zadrhnete, tak máte možnost opět navázat.

7. Platí pořád striktně to pravidlo, že výsledná známka na diplom musí být průměr známky ze zkoušky a obhajoby, případně patřičně zaokrouhlený (což bohužel u poloviny zrovna znamená nahoru, tedy směrem k horšímu hodnocení)? Doc. Popelínský naznačoval, že by to tak mít nechtěli, ale že asi na to zatím existuje nějaké nařízení „seshora“.
- platí to stále

8. Měli jste u obhajoby možnost reagovat na výtky v posudcích? Ptala se na to komise, nebo by jste to museli zmínit sami?
- ale velmi stručně

Jinak se mě ptali i na věci mimo papír, ale hlavně zjišťovali, jestli tomu, co je na papíru, opravdu rozumím (zejména kde jsem se jen zmínil, ale dále už nerozepisoval).

, 2008/06/24 15:54

Ahoj,
tak uz to mam za sebou, takze bych rad podekoval vsem, co se podileli na wiki. A jen par poznatku:
- nedelejte si nic z toho, ze na vas pri obhajobe vubec nekoukaji a bavi se tam…, je to normalni a proste prednasejte dal
- dostal jsem moznost vyjadrit se k posudkum
- rekl bych, ze zkouska probehla „rychle“, ke kazde otazce jsem dostaval otazky, priblizne asi 5 ke kazdy…, v podstate byly jen na zjisteni, zda tomu rozumim, moje nejcastejsi odpoved byla „je to tam na papiru, ale zopakuju to, bla bla bla“. Casto tedy byly na to, co jsem jiz napsal na papir, ale treba ne uplne presne. Nebo ne moc srozumitelne (strasne skrabu). Rekl bych, ze zadna otazka nebyla nejak silne do hloubky resp. chytak - spis opravdu ty zakladni znalosti, takze je nepovazuju za zakerny :-)
- atmosfera mi prisla dost uvolnena, neprislo mi, ze by se nekdo mracil, ja byl celkem veselej, ze uz to budu mit za sebou, tak jsem je mozna nakazil :-) Krom toho jsem dostal celkem dobry otazky (bezkontextovy jazyky a databaze I).
- doporucuju teda bejt uvolnenej, pokud mozno sebevedomej a veselej. Na papir jsem se snazil napsat ke kazde „podotazce“ aspon neco. Nesel jsem nijak extra do hloubky - ani to nejde, casu neni zas tolik. Je tedy dobry si rozdelit cas, abyste mohli vypracovat obe otazky. Asi neni dobry lezt zbytecne do hloubky. Pocitejte s tim, ze si pro vas prijdou o nekolik minut driv, aby nemusela komise cekat nez se presunete, takze je asi lepsi mit uz vypracovane odpovedi na vsechny „podotazky“ 5 minut pred zacatkem obhajoby a ve zbyvajicim case treba dopisovat detaily, nebo se napit a cumet okolo, kdyz jste liny jako ja :-)

Preju hodne stesti.

, 2008/06/24 17:10

Zdravim,
taky pridam svoji zkusenost (komise: Prenosil, Lexa, Barnat).

Jak tady uz padlo - prezentaci nikdo nesleduje. Kdyz to nahodou stihnete rychle(nedelejte to, radeji 10min namisto 8mi), tak se zacnou ptat na teorii z bakalarky a zjistujou jestli tomu rozumite alespon vy, kdyz ne oni - musite je presvedcit a vysvetlit klidne i filozofii technologie. Oponent a vedouci v pohode.

Statnice? Vytahl jsem si Usporadani a Vypocetni systemy 2 — vsechno jsem napsal na papir a byla to chyba, doplnujici otazky byly: co je to podsvaz, jakej je rozdil mezi Harvardovskou a RISC architekturou + vysvetlit descriptory a urovne v procesoru, posledni - jaky jsou instrukce u Intelu.

Hodne stesti a uvidime se na promoci!

, 2008/06/24 17:17

Ahoj, a mozem sa spytat, aka bola znamka, ked si spominane veci nevedel?

, 2008/06/24 18:01

Hm, tak na ty instrukce se ptal asi Prenosil, co? :)

, 2008/06/24 20:18

Ahoj, tak já jsem šel hned po Marku Musilovi (pochopitelně ke stejné komisi :) no a otázky jsem si vytáhl Databáze II. a Uspořádání, stejně jako Marek.

Obhajoba byla v pohodě, myslím ale, že je dobré ten čas využít k tomu, aby si člověk komisi „předzpracoval“ a naklonil si ji na svoji stranu :) Takže to chce něčím zaujmout :) Měl jsem to také v plánu a docela se povedlo - po 4. slidu z 6 tam už Přenosil volal “…u mě máte v každym případě áčko…,“ což mě dost pobavilo a uvolnilo již tak dost volnou atmosféru :)

Samotná zkouška byla OK, z celé komise se mě ptal jen Barnat a se záludnejma otázkama ohledně uspořádání se asi vystřílel na Markovi co šel přede mnou, neb já jsem to měl úplně v pohodě - chtěl abych mu vysvětlil rozdíl minimální x nejmenší prvek, příklad svazu, příklad úplného svazu, příklad nelineárního uspořádání…

Z databází chtěl vědět taky jen dle mého soudu podstatné věci - chtěl odvodit nějaký z těch dodatečných Armstrongových axiomů a pak ještě chtěl vysvětlit, co je jako problém, když nejsou relační schémata v normální formě.

Celkově si na průběh zkoušky nemůžu stěžovat, po mě byly vyžadovány opravdu jen podstané znalosti a ne žádné „podpásovky.“ Jinak na papír na přípravě jsem napsal zhruba vše co je zde u těchto otázek na wiki. Tedy…taktně jsem pomlčel o konstrukci reálných čísel, neb ta mi nebyla moc jasná a nikdo si ničeho nevšiml, takže dobré :)

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na vypracování otázek zde na wiki, zejména pak Jitce Pospíšilové a Dušanu Katonovi, kteří vypracovali otázky, které jsem si vytáhl - a musím říct, že tyto otázky byly vypracovány naprosto vzorně. Doufám, že i „mé“ otázky byly někomu k užitku a pomohly v rámci přípravy na tuto zkoušku.

Takže ještě díky za tenhle projekt a doufám, že se všichni sejdeme u promoce.

Hodně štěstí!

PS: Jestli někdo u státnic řekne, že neví, ale že se to dá za deset sekund vygooglit, tak je fakt ďábel :))))

, 2008/06/24 22:05

Diki, som rad, ze ti moja otazka pomohla..Inak co bolo na tom 4.slide zaujimaveho?:)

, 2008/06/24 23:09

Nějaký grafy, nic převratnýho, ale asi zaujal ;)) …za což jsem byl velmi rád…

, 2008/06/24 22:03

Zdravím,

vytáhl jsem si Uspořádání a Plánování v OS. Komise = {Matyáš, Staníček, Bouda}. Průběh obhajoby byl v klidu, pan Matyáš mi kupodivu věnoval pozornost, ale poté mě shodil dotazem „tuhle práci vám opravdu trvalo napsat víc než 8 dní?“ :-)) každej si rozmyslete, co byste na to řekli. U otázek se mě pan Staníček ptal na zařazování procesů do vstupní fronty a druhy plánování a spooling. Nebyl rýpavej, ale chtěl vědět, že vím, o co jde. No a u uspořádání mě pan Bouda týral supremy a infimy pro různé množiny, musel jsem rozhodovat, zda daný uspořádaný množiny jsou nebo nejsou svazy, úplné svazy atp. Upřímně to nebylo vůbec příjemný, ale přežil jsem to. Státnice za B.

Hodně štěstí všem, které to ještě čeká, a díky za tuto wiki, která jistě pomohla všem!

, 2008/06/26 11:05

Ta otazka znela jinak - tykala se ciste textoveho zpracovani, bez vlastnich analyz/praci. ;-)

, 2008/06/25 10:13

Ahoj, jen strucne - mela jsem komisi Serba, Bouda, Oslejsek - velmi prijemni a mili. Vytahla jsem si SQL a Rekurze, pan Oslejsek se me ptal na veci, co jsem celkem mela napsane, jen je chtel vice rozvest - treba triggery a taky se ptal k cemu jsou indexy a jestli jich muze byt vic, no a na transakce - obecne na co jsou, jake maji vlastnosti - to jsem jen zopakovala, co uz jsem mela napsany na papiru.

Rekurze uz byla horsi, tam se me pan Bouda zeptal na uplne „banalni“ otazku - jak muzeme odstranit rekurzi? a ja si po magisterskym funkcku uz vubec nemohla vzpomenout na nic jinyho nez na kombinator pevneho bodu - to ze to jde pres for cyklus ci zasobnik mi vubec nedoslo - to mi v podstate rekli a chteli, at napisu for cyklus pro faktorial - na to jsem mela fakt „skoro“ zatmeni mysli a nebyla jsem stavu to napsat ze stresu - vubec nic, takze jsem to tam se slzami v ocich vzdala. Na nic vic se k rekurzi neptali. Bylo to dost hloupe, protoze to vypadalo, ze vlastne rekurzi vubec nerozumim. Ale statnice mam, pri hodnoceni byli celkem shovivavi. Takze si jen dejte pozor na to, jak s vami zaclouma stres.

na papiru jsem mela napsany vse, co je ve zpracovanych otazkach, tezko jsem to tam stihala vse, co vim, napsat - muj postreh je ten, ze doma napisu stejnou otazku rychleji nez tam na priprave.

Vedeli jste, ze se musi poznamenavat kazda otazka, kterou na vas komise vznese? a dava se do porotokolu o te zkousce? Je tam na to clovek, ktery to musi zapisovat.

, 2008/06/25 10:55

Tak to me mrzi, ze ti to takhle dopadlo, ale hlavne, ze to mas za sebou ;-) Nemyslim si ze by to byla tak podstatna vec, aby ti kvuli tomu nejak totalne pokazili znamku… Stres je potvora.

To ze se musi poznamenat kazda otazka jsem nevedel, diky za info. Je to asi logicke, kdyby to nepoznamenali a cloveku, co ma perfektne napsany papir, dali treba C, tak jak by to oduvodnili pozdeji, kdyby si stezoval?

Gratuluji a zavidim, vsem co uz to mate za sebou.

, 2008/06/25 11:07

Může prosím někdo z vás, co už máte uzavřené studium, napsat, jaké změny mu to způsobilo v prostředí IS MU a v účtech na fakultě? Podle nápovědy v IS to je mj. nemožnost dalšího aktivního přispívání do diskuzních fór (proto je asi dobře, že máme dočasně tuto diskuzi) a, což je pro mne dost podstatné, znefunkčnění Úschovny - zajímalo by mne, jestli vám soubory z ní prostě zmizely (raději jsem si právě spustil jejich archivaci k sobě na počítač). Na fakultních účtech (aisa, aurora…) mám taky nahrané všelijaké soubory, ale ty účty se snad okamžitě odstraňovat nebudou a přes to překlenovací období, než nás znovu zapíší jako studenty navazujícího magisterského studia snad vydrží, ne?

, 2008/06/25 12:33

Tak kromě nemožnosti přispívat do diskuzí/plkárny jsem si ničeho jiného nevšiml. Úschovnu moc nepoužívám, tak nevím…

A přišel mi mail, že jsem ztratil právo členství ve skupině či právo k přístupovému bodu Počítačová hala, FI a právo členství ve skupině či právo k přístupovému bodu Počítačová učebna B311, FI a že toto právo bude definitivně odňato dne 14. 7. 2008 00:00.

, 2008/06/25 13:06

Byl mi i okamžitě odebrán přístup do CPS - hned druhý den, ale žádné upozornění nepřišlo.

, 2008/06/25 11:40

no ja se dnes ptala na studijnim hlavne na ISIC - kvuli pristupu do zrcadloveho salu a rekli mi, ze by to melo byt v pohode, ze mi ISIC bude v menze i na pristupy fungovat…. tak jestli to pozna, ze mam prihlasku na magisterske?… nevim.

, 2008/06/25 11:59

Spíš tam možná mají ještě nějakou hranici, do kdy takové lidi dál uznávají, než se jim tam pak zavede zase to magisterské studium. Obecně by to chtělo ale vyjádření nějakého „zcela běžného studenta“, tj. který není např. v IS veden jako pracovník CVT jako jsi ty :-) Pak je totiž pravděpodobné, že třeba některé funkce IS ti dál pojedou, ačkoliv ostatním by nemusely.

, 2008/06/25 12:18

kolega dal magisterske a hned druhy den mu nefungoval ISIC a musel myslim dostat zamestaneckou kartu - proto jsem se na to ptala.. samozrejme odevzdavarnu ci DF neposoudim

, 2008/06/25 13:22

V menze ISIC nefunguje hned druhý den po státnicích, stejně tak jako v CPS…

, 2008/06/25 13:47

JJ co jsem slysel, tak to takhle je, ze o pulnoci se to deaktivuje. Ucet na aisu atd je jeste nejakou dobu funkcni, ale moc dlouho to neni.
PS. nezapomente, ze dnem splneni statnic jiz nejste studenti, tj. musite si(nevim do kolika, ale tusim ze do 10prac. dnu) udelat kolecko zdravotni pojistovna, CSSZ a mozna i pracak(to nevim, ja jsem OSVC, mozna je to kolecko i naopak) Nevim kdy je zapis do magisterskyho, ale jestli az v zari, tak ty 2 mesice vam bud stat nebo vy sami(v pripade OSVC) budete muset zaplatit zdravotni a socialni, bacha na to aby vam to pak nenapocitali zpetne vcetne penale…

, 2008/06/25 14:00

Díky za upozornění! Já se o tohle (ty pojištění apod.) zatím nikdy nestaral (a velice rád bych nemusel i nadále)… Tak jen doufám, že nás za magistry přijmou hned po splnění státnic (neslibovali to?) a nebudu muset nic obíhat. V opačném případě by to bylo dost hloupé, že na tohle není vůbec nikde žádné upozornění… (ačkoliv já vím, na výšce si musím všechno hlídat sám…).

, 2008/06/26 20:58

NESTRASTE KOLEGY BAKALARE!!!!

Do srpna nemusis delat nic.. klidne si dej posledni prazdniny.. status studenta ztracis az na konci srpna!!
Takze potom si obehni kolecko..

Zdroj. Vlastni zkusenost (caste navstevy techto veselich uradu).. kamaradi kteri koncili skolu a valeli si sunky.. a ekonomicka spravni fakulta MUNI

, 2008/06/25 15:13

Pokud hodláš okamžitě pokračovat ve studiu, tak by se žádný kolečko obíhat nemělo. Alespoň podle tohohle textu:
„Za soustavnou přípravu na budoucí povolání na VŠ se považuje mimo jiné doba od ukončení studia na VŠ do dne, kdy se osoba stala znovu studentem VŠ (téže nebo jiné), nejdéle však po dobu tří kalendářních měsíců následujících po měsíci, v němž osoba ukončila studium na VŠ.“
Zkopírováno z tadyma: http://www.natur.cuni.cz/biologie/bak-pojisteni.htm

Žádný „oficiálnější“ zdroj (zákon, vyhláška) jsem přímo nenašla, ale potvrdili mi to lidé, co už jsou na magisterském..

Ha, už mám i ten zákon: dle zákona č. 117/1995 Sb.§14
http://www.vyplata.cz/zakony/z117-1995sb_12-16.php

, 2008/06/25 17:58

Výborně! Já tušil, že to tak nějak bude… ;-) Jsi šikovná :-)

, 2008/06/25 19:46

aha, tak s tim placenim se pletu, ale musi se to nahlasit (to ze pokracujes), jinak to normalne nauctujou a je pak problem se stornem (u VZP ne, ale u SZZ jo)

, 2008/06/25 11:49

Přijdu taky se svou troškou do mlýna. Během prezentace bakalářky si vás komise vůbec nevšímá a tak vám vrací to, že jste nedávali pozor na jejich přednáškách :)
U státnic si dejte pozor na to, abyste se nepřecenili jako já. Je nepříjemné smutně koukat na svůj poměrně rozsáhlý konečný automat a dumat jak k tomu uděláte ekvivalentní gramatiku (skončil jsem u S → aA :)).

, 2008/06/25 14:42

Takže to mám za sebou, jupííí!

U přípravy byl pan Dohnal (znáte z pořadu PB154 feat. doc. Zezula, podzim 2004 - možná se objevil i v pokračováních) a ještě jeden pán doktoránd, co měl MacBook (všechna čest) a byli perfektní. Hodiny nebyly, ale prý když si na stůl položím mobil, tak se snad nic neděje. Objevil jsem se tam trochu dřív a v pohodě jsem si už mohl vytáhnout otázky. Takže jsem měl min. 45 minut času.

Komise (Serba, Bouda, Ošlejšek) byla SUPER! Oni se smáli, protože už jsem byl poslední, a slíbili, že se postarají, abych se i já smál. A tak taky učinili. Paráda. Ptali se na pár věcí z mých papírů, rozhodně se nesnažili potopit, spíš naopak.

, 2008/06/25 15:44

Takze i ja sem to dal :)
Komise (Kozubek, Pitner, Rudova) byli hodne prijemni, snazili se me vzdycky dostrkat tam kam bylo potreba i kdyz jsem tapal :)

Dostal jsem Zasobnikove automaty a Vypocetni systemy I. Zasobnikove automaty jsem vazne nechtel a trosicku vic sem je zkonil, kvuli nervozite jsem se nekolikrat spletl, ale o to tu nejde, hlavne ze uz je to po 4 letech a bojovani s anglictinou konecne doma :)

Jeste jednou diky vsem co se podileli na wiki, klidne se u me hlaste o pivko, rad vas pozvu :)

, 2008/06/26 00:54

Tak sa musim nechcene priznat, som asi prvy clovek, ktory nespravil statnice. Komisia bola fajn, mila, prijemna (Sochor, Pelikan, Pelanek), ale pravdpodobnost a statistika uz nie. Nestihol som na priprave co som vedel a pytali sa ma na to co som nevedel a okrajovo napisal do papierov. Druha otazka programovanie bola fajn, takze skoda. Zase som si raz pridal starosti navyse. Len pevne verim, ze tento typ statnic bude aj na buduci semester aby ma necakalo dake neprijemne prekvapenie. Prajem vam vsetkym co ste neboli vela stastia.

, 2008/06/26 20:14

Ahoj Reto,

uprimnou soustrast, ale jeste mas moznost je udelat priste : )
Ja jdu v pondeli potreti a naposled, moc se necitim.

Prosim povez (nebo kdokoli, kdo jste meli Pelikana v komisi)
Jakej byl u zkousky? Pomoc ci potopa?

Dik predem.
Lennonka

, 2008/06/27 11:22

Celkom fajn, normalne otazky k veci mi daval, tam problem nebol. Jediny problem bol ze som si vytiahol statistiku, snad jedinu otazku ktoru som nevedel…

, 2008/06/26 01:24

No přiznám se že se klepu jako malý kluk. Ještě speciálně po tomto přízpěvku. Pokusím se naučit ke věemu alespoň něco, abych neměl otázku ke které nevím nic. No uvidíme…

Těžce závidím všem co to už mají za sebou.

, 2008/06/26 09:37

První várka z dnešního rána: Sešli jsme se tam čtyři, ale organizátoři si dali na čas, začínali jsme psát až v 7:35, tak nám pak aspoň nechali před „odvodem“ tři minuty navíc. Stejně jsem sotva stihl vypsat základní body ke každé ze svých otázek - každý papír jsem popsal z obou stran, více papírů se asi ani standardně nerozdává. Nevím, nakolik má ještě dnes smysl popisovat průběh státnic, když už to většina má, ale těm aspoň pro pobavení.

Tak prý „množina sudých čísel a čísel dělitelných čtyřmi“ - tohle na mne vytasil dr. Barnat a na toho potenční množině ať mu prý udělám uspořádání. Když jsem opáčil, že to je ale vlastně prostě jen množina sudých čísel, tak že prý „správný postřeh“ :-D Nevím, jestli to je nějaký jeho oblíbený způsob definice množiny, možná jo.

Pak mne v tom Uspořádání ještě trochu podusil s hledáním supréma, než ze mne dostal suprémum množiny všech přirozených čísel podle inkluze a posléze dalším dotazem na konkrétní dva prvky navedl k zobecnění, že je to vlastně sjednocení.

„Aplikovanou“ otázku jsem měl Operační systémy - tam když jenom opsat si zadání je na pět řádků, tak se k tomu pak dají skutečně jen vypsat základní pojmy formou odrážek či nakreslit bez dalšího komentáře graf stavů procesů - ale aspoň zbylo pak místo na dotazy. Ty mi zase kladl dr. Sojka a dostali jsme se tím až do další otázky, Plánování v OS, když se poptal na Round robin. Bál jsem se, že ze mne budou tahat něco víc o uváznutí, ale to nenastalo. Možná takový tip: Jednotlivé podbody si komise čte přímo z mnou přepsaného zadání, takže pokud otázku dosud neznají, bylo by teoreticky možné se nějaké nepřepsané části zadání vyhnout ;-) Pak padl ještě dotaz na přidělování paměti, jelikož jsem stihl na papír vypsat jen názvy těch algoritmů, což bylo dobře. Dr. Barnat byl pak ještě zvědavý, k čemu je dobrý best-fit, ale ačkoliv ho už ostatní přerušovali, ještě jsem ho stihl uspokojit odpovědí o malé vnitřní fragmentaci :-)

K obhajobě příliš dotazů nebylo a ani ji moc nesledovali, vedoucí práce (dr. Sojka) si mezitím prohlížel moje papíry k otázkám. Oznámí potom vždycky, že člověk obhajobu udělal, což zní trochu vtipně, ale jinak by mohl odstoupit od zkoušky. Začínali s „aplikovanou“ otázkou, prý když jsem na BcAP, tam mne dr. Barnat trochu potápěl dotazem na softwarové přerušení. Doc. Popelínský se celou dobu choval velmi příjemně a jsem rád, že jsem ho měl v komisi, celé to tam správně „kočíroval“ a byl asi i předsedou, i když původně jím měl být dr. Sojka.

A ještě co se týče mého vlastního dotazu zde nahoře č. 7, tak musím navzdory opačným tvrzením jiných zde dříve říct, že to striktní pravidlo průměrování už neplatí… a je to dobře :-)

Děkuji organizátorům této wiki a také Dušanu Katonovi, který vypracoval otázku Uspořádání, stejně jako těm, kdo se podíleli na vypracování otázky Operační systémy. Věřím, že jsem také přispěl svou troškou do mlýna - minimálně jednou otázkou a spoustou oprav překlepů, pravopisu, gramatiky, typografie a stylistiky (to když se mi chtělo dělat cokoliv jiného, jen ne se učit ;-). Myslím, že obsah této wiki bude užitečný i pro příští státnicující, proto bych určitě byl pro jeho zachování i pro příští generace bakalářů :-)

Na promoci mne neuvidíte, v tu dobu jsem v zahraničí, a příští semestr pak strávím v Belgii. Přesto se s těmi z vás, kdo pokračují dál, těším na další studium a třeba zase za dva roky budeme společně trávit čas při nějaké wiki :)

, 2008/06/26 10:33

Ohledně toho dotazu č.7, jestli to tak opravdu je, tak to je paráda, ale ještě v úterý tomu teda tak nebylo. Dostal jsem A, B a řekli mi, že výsledná známka je tedy B.

, 2008/06/26 10:39

Díky za ozvání se - pokud se k tomu nikdo oficiálně nevyjádřil přímo, pak to asi bude ten klasický příklad pozorování výsledků, kdy pro vyvrácení je potřeba nalézt protipříklad (jakkoliv se předpokládala jeho neexistence), protože ze samých „příznivých“ jevů nelze jednoznačně konstatovat, jaké pravidlo platí… Ale to už konec s exaktní mluvou, už to chce zas normálně. Pokud dnes průměroval A a B jako A sám organizátor zkoušek doc. Popelínský, pak to tedy zřejmě již oficiálně možné je - přiklonit se na tu či jinou stranu, dle vlastního uvážení.

, 2008/06/26 12:23

Tak ja to mam uz tiez za sebou, vytiahol som si Mnoziny a relace a Pocitacove siete, uplna lahoda :) Komisia bola velmi prijemna, p. Kretinsky sa ma pytal, ze kde sa pouziva ekvivalencia, tak som mu odpovedal, ze v automatoch (pref.ekvivalencia…), tak bol blahom bez seba :)
Inak zhruba od 13 som v Plzenskom dvore (alebo Alterna/A2) hned vedla koleji Druzba, tak kto chcete sa stavte ;)

, 2008/06/26 12:46

Hotovo. Vytahl jsem si metody konstrukce efektivnich algoritmu a planovani v operacnich systemech, a pustil se do psani. Po pul hodine, kdy jsem dokoncil navrh algoritmu v domneni, ze mi jeste stale zbyva alespon polovina casu, za mnou prisel Vojta Forejt s tim, ze pujdeme. :) To si dokazete predstavit tu hruzu co jsem mel v oku.

Nastesti to bylo tak, ze co jsem nestihl, na to se me ptali. Nejprve jsem behem asi 8-10 minut odprezentoval praci, potom byly strucne dotazy, a nakonec se preslo k samotne zkousce. Komise byla vynikajici a lepsi jsem si nemohl prat. Myslim, ze jsme si to vzajemne vsichni uzili.

Od pul druhe jsem taky v Alterne, takze kdo chcete, prijdte, budeme radi, kdyz vas uvidime.

Na zaver velke podekovani vsem, kdo se podileli na teto wiki. Dekuji!

, 2008/06/26 14:00

Jupíí, mám to za sebou. Komise Zezula-Dohnal-Škarvada uplně v pohodě.
Velký DÍK patří tvůrcům a přispěvatelům těchto stránek. Bez nich bych to sotva dal!!!
to Míša Miovská:Tak co ty????

, 2008/06/26 15:30

Tak se připojuji k těm pár co neměli štěstí a nedali to. Komise Brim, po 3 předmětech, které sem s ním měl, sem si myslel,
že je to v pohodě člověk, ale na jednoduchých otázkách Rekurze,Výpočetní systémy mě prostě našel to, co sem neuměl vysvětlit a na
tom mě podusil a pak dal F. No asi sem si to zasloužil.

No nic, holt za půl roku se to budu muset znovu naučit, ale mnohem líp a do hloubky.

, 2008/06/26 17:53

Ahoj. Tak uz to mam uspesne za sebou. Jenom bych se vyjadril k bodu 7: Platí pořád striktně to pravidlo, že výsledná známka na diplom musí být průměr známky ze zkoušky a obhajoby, případně patřičně zaokrouhlený (což bohužel u poloviny zrovna znamená nahoru, tedy směrem k horšímu hodnocení)?

NEPLATI. Statnice za D, obhajoba za C → vysledna za C.

, 2008/06/26 21:18

Moje zkusenost… Brandejs, Racek, Strejcek…Otazky Bezkotetaky, Relacni diagramy…

Brandejs.. predseda moc si me nevsimal (nebo svuj zajem dokonale skryval.. :)) staral se spis o to, aby to odsipalo..

Strejcek.. u bakiny zadny dotaz.. u Bezkontextaku.. me podusil na pumping lemme (nejak jsem to uprostred znegoval ci co) …jinak tezky pochopit z jeho otazek, co chce slyset .. ale byl hodny. snazil se pomoct..

Racek.. mel poznamky k bakalarce (byl i oponent) jen mi vytykal neco, co nepsal do posudku osobne nechapu jak se pak pisou posudky….
co se tyce jeho dotazu.. taky si me trochu povodil, ale byl korektni a chtel jen ten zaklad..

Celkem C+C= bc…:)

celkovy dojem.. o neco tezsiho nez maturita, ale pohodicka..

PRO BUDOUCI GENERACE: doporucuju si na zaklade otazek Eleny a tohoto fora (dekuju vsem, co se podileli) udelat ke kazdy otazce vypisky rukou na 2 A4 (staci z jedny strany, ALE SAM!!!! nekopirovat cizi!!!).. zkratka ke kazdemu bodbodu otazky neco vedet a umet to popripadne vysvetlit.. zabero to cca 3 dny.. pak 3 dny se to naucit.. a mate sicher neco kolem Cecka.. pokud chcete Acko, ptejte se nekde jinde..:)


, 2008/06/26 21:21

odsypalo.. sypat vyjmenivany po s:-)

, 2008/06/30 10:48

Pridavam se k ostatnim s podekovanim za tuto wiki. Byla jiste nezmernou pomuckou pro kazdeho, kdo s ni prisel do styku. Skvela prace!

A jen tak pro informaci. Dnesni komise pro apl.informatiku (Prenosil, Strejcek, Sojka) byla, jak se mezi mladezi rika, „v poho voe“ ;) Cas u ni mi utekl velmi rychle.

Vsem, ktere to dnes jeste ceka, preju hodne stesti a pevne nervy.

, 2008/06/30 14:51

BOREC NA KONEC

Návod, jak udělat státnice.
Přijďte tam, přejte si otázku IN16 a P11 a vytáhněte si IN16 a P12. Při tom zjistěte, že to, co máte jako P11 mají oni jako P12.
Udělejte státnice.
Nic jiného.

Kdybych to nezažil, neuvěřím.

Díky moc všem autorům tohoto webíku, byl mi mocnou nápovědou.

Šel jsem poslední v mé skupině, takže po mě už asi nikdo státnice neudělá…

, 2008/07/15 10:16

Jo, jo, jooo!
Takže po dvou letech a dvou neúspěšných písemných státnicích se komise usnesla, že mi to teda dá : )
Komise: doc. Hliněný (předseda), dr. Pelikán a ještě třetí dr. jako přísedící (ten opravdu jen „seděl při tom“ a já ho jinak neznám).
Otázky: Teoretická - Konečné automaty, Praktická - Ananas

Ke každé otázce jsem stihla napsat sotva jednu a čtvrt strany a to většinou ve zkratkách.
Pan předseda začal samozřejmě tím, co jsem neměla na papíře (a tudíž co jsem neuměla) a sice převod NFA→DFA a poté se ze mě snažil ještě vydolovat minimalizaci, ale obojí marně.
Ananas jsem měla poznamenaný ve spoustě zkratek (zvláště názvů diagramů), a jsem vděčná dr. Pelikánovi, že se mě ptal na pěkné otázky : )
Doc. Hliněný prohlásil, že mám štěstí, že jsem Aplikovaná a komise se dohodla na E.

Chci moc poděkovat kolegům, co se podíleli na této Wiki, strašně moc jste pomohli.

Nashle na promoci a hodně štěstí ve všem.
Lennonka : .

, 2008/10/01 18:53

To si zaslouží obrovskou gratulaci :)

, 2008/08/17 16:48

nevim, jestli to jeste nekdo sleduje, navic mam trosku specifickou otazku. jak se tady pise o tom, ze kdyz je bakalarska dobra, tak uz jsou pak na vas hodni. me se povedlo udelat fakt skvelou bakalarku a obhajit ji (samozrejme za A), ale na druhym oboru, coz je Telesna vychova. TAk se chci zeptat viceoborovych, jestli s timto nemaji nejakou zkusenost, zda to vubec nejak berou v potaz nebo me naopak budou dusit, protoze su „jen hloupej telocvikar“ ?

, 2008/09/08 21:52

ahoj, toto forum ted v dobe prazdin skoro nikdo nesleduje, myslim, ze se diskuze opet rozviri az v prubehu semestru (a snad i na jine adrese - stale to ovsem neni jeste doreseno, cekam na vyjadreni pana Popelinskeho). Kazdopadne myslim, ze neni moudre se jen spolehat na to, ze pokud je skvela bakalarka, tak jsou na Tebe hodni - podle me to vubec nemusi platit. Navic kazdy si pod pojmem „skvela bakalarka“ muze predstavit trochu neco jineho. „Dusit“ Te budou podle me pouze na zaklade toho, jestli neco budes umet nebo ne ;-)

, 2008/12/28 15:11

no tak ani jsem nemel na mysli, ze bych se diky tomu min ucil (na bakalarku jsem mel A a komise rozpyvala jak je uzasna:))), ale spis se bojim jiste nespravedlivosti vuci nestandardnim kombinacim. celkove me statnicovy otazky pripadaji pekne ujety, kdyz dvouobory maji stejnej rozsah jako jednooborovy studium…

, 2011/02/02 22:47

Ahoj, podělím se taky o své zážitky ze státnic, ať je tu něco čerstvého.

Především díky za tyto materiály, jsou úžasné! Jednak jdou poměrně rychle přečíst, ale za hlavní výhodu považuju, že odpovídají na otázku: „Co se tímhle zadáním otázky vlastně myslí?“ Co jsem se bavila se spolutrpícími před přípravnou místností, hlavní problém byl, že u některých otázek nevěděli ani rámcově, co se po nich chce. Myslím, že by si tyto materiály zasloužily víc propagace - škoda že jsem se o nich dozvěděla až dva dny před zkouškou, mohla jsem si ušetřit dost stresu.

Státnice i obhajobu jsem úspěšně udělala, komise ve složení Kopeček, Šafránek, Horák byla vstřícná, působili, že jsou odhodlaní ze mě ty výsledky dostat, i když jsem chaosila a jednu z otázek na papír stihla vypracovat jen částečně. Při obhajobě měli relevantní otázky a připomínky, při státnici se ptali jen na opravdové základy nebo jednoduché věci, nic co by tady na wiki nebylo. Otázky jsem měla číselné soustavy a funkce + množiny + relace.

Doplňující otázky byly na inverzní kód, hexadecimální soustavu, reprezentaci čísla s plovoucí čárkou, axiomy Boolovy algebry (dva mi na papíře chyběly); k inf otázce na definici množiny, Russellův paradox, diagonalizaci, co je to relace ekvivalence, přesná definice surjektivity.

Co mě překvapilo:

Otázky jsme si nevylosovali sami, ale v přípravné místnosti už měli vytištěné sesvorkované papíry na konkrétní dvojici otázek a každému papír přidělili, myslím že dokonce ne náhodně.

Času na přípravu je opravdu málo, rozhodně jsem neměla víc než 30 minut, i když jsem přišla s předstihem. Proto pište jen v bodech a jen si rozmyslete, jak je pak ústně rozvedete. Pokud nestihnete napsat na papír všechno, explicitně to uveďte, omluvte se, že jste špatně odhadli čas, aby to mohli zapsat do protokolu, že to sice víte, ale jen jste to nestihli.

Další tipy:

Dodržte formality - vemte si parádní oblečení, i kdybyste tam v saku byli jediní, komisi se představte, i když ty lidi možná dobře znáte a oni vás. Prezentaci začněte například: „Vážená komise, vážený pane předsedo, moje jméno je Michaela Judasová a ráda bych vám představila svoji bakalářskou práci. Název práce je … a vznikla pod vedením pana docenta …“

Hrajte na efekt, tvařte se, že jste v pohodě, všechno chápete a vaše práce je úžasná, i když samozřejmě nervy pracují a v tu chvíli nevíte ani svoje datum narození :-)

Pokud máte pěknou bc práci, využijte naplno čas na ni určený, odpovědi rozvádějte, ať pak zbude méně času na státnice :-) Ve volnějších chvílích při obhajobě jsem si stihla dorozmyslet státnicové otázky, to co se mi v prvotní panice vykouřilo z hlavy.

, 2011/06/24 20:51

pridam jeste sve postrehy ze statnic 2011 jaro (je to jak jsem to psal kamosovi, proto 2 osoba jednotneho cisla:-))

takze prisel jsem na potitko, a dostal jsem otazky:
Uspořádání (relace uspořádání, uspořádané množiny a svazy, číselné obory)
Výpočetní systémy I (číselné soustavy, vztahy mezi číselnými soustavami, zobrazení čísel v počítači, principy provádění aritmetických operací. Booleova, Shefferova a Piercova algebra, kombinační a sekvenční logické obvody)

tohle byla asi 3. nejhorsi varianta co jsem si predstavoval, ze jsem mohl dostat, malem jsem se slozil kdyz jsem to videl…ale rekl jsem si co uz, a zacal jsem plodit, pul hodiny jsem psal pripravu (ctvrt hodky od kazdyho), celkem popsano asi 3x A4…
pak si pro me prisel clovek od komise, ze uz mam jit, cestou koukal do papiru a rikal ze tam toho mam dost, a hlavne pry at porad mluvim a nemlcim…
dosel jsem pred komisi, predseda me oznamil jak dlouho mam stravit prezentaci bakalarky, a ze obhajobu nejspis budu mit v klidu (mel jsem navrzene A(vedouci) a B(oponent))…celou obhajobu me prakticky nikdo neposlouchal, jen asi 3-4x nekdo zvedl oci aby zjistil co tam vlastne placam, za coz jsem byl i celkem rad, protoze jsem byl nervozni jak svine a asi 3x jsem se zasek a 3x po sobe zopakoval jednu a tu samou vetu::D

pak se precetli posudky, ja na ne zareagoval vesmes ke spokojenosti komise a nasledne me sdelili, ze obhajobu jsem udelal (ale jeste nerekli znamku…ono u nas pokud neobhajis, tak se muzes vzdat statnic, aby sis usetril pokus)

a ted prisli na radu otazky…ptali se me na par zakladnich veci (kdy je relace reflex, antisym, tranz., co je to relace atd), chteli uvest nejaky priklad usporadane mnoziny bez nejvetsiho prvku (na hasseovskem diagramu) a pak jak jsou definovany cely cisla (je zadefinovana relace ekvivalence pro odcitani a cely cisla jsou tridy rozkladu podle tehle ekvivalence na prirozenych cislech…to jsem proste zaboha nemoh vypotit, i kdyz je to celkem zrejme)…ted se preslo k vypocetnim systemum

jediny co jsem mel udelat byly nejake prevody mezi ciselnymi soustavami a potom zobrazeni realneho cisla v pocitaci (znamenkovy bit, mantisa, exponent), trochu jsem zapasil, ale nakonec to slo:-) a jeste vlastne zobrazeni zapornych cisel v pocitaci jsem mel rozebrat :-)

pak me poslali za dvere, kde jsem vypotil asi litr potu, a radili se dost hlasite o znamce, pak me pustili dovnitr, oznamili mi, ze obhajobu i zkousku jsem udelal za B a celkove teda ze statnic B (na diplom), usmali se, pogratulovali, vratili bakalarky a poslali me pryc…::D

musim uznat, ze takhle jsem v zivote jeste nervozni nebyl…u te tabule proste nic neodvodis, co nevis, tak tam nejspis nevymyslis, i kdyz normalne bys na to asi prisel…

snad to trochu pomuze ::)

Komise byla: Matyas, Riha (vedouci me BP - ptal se na vypocetni systemy), Brazdil (ptal se na usporadani)

, 2012/07/03 11:39

Postrehy z jarnich magisterskych statnic 2012 (nevim kam jinam to dat, takze to nahodim sem, treba to pro nekoho bude alespon trochu uzitecne)…

Obhajobu jsem mel na pul hodiny celkem. Asi polovinu prezentace jsem mel jako reakci na otazky z posudku. Nejspis diky tomu, ze jsem fakt mluvil prakticky celych 30 minut, se me komise uz na nic dalsiho k diplomce neptala (a dali mi lepsi moznou znamku z obou posudku).

Pri zkouseni mi dva clenove komise polozili otazky ze dvou oblasti, ktere plusminus odpovidaly vymezenym (pod)tematum tak, jak jsou uvedena na strankach fakulty: http://www.fi.muni.cz/studies/szz2/index.xhtml.cs . Zacali pomerne zesiroka - coz je mimochodem dobra prilezitost ukazat, ze clovek umi alespon neco - a postupne sli do vetsich detailu. K necemu jsem se dopracoval na zaklade logickeho uvazovani, neco jsem proste nevedel. I tak jsem dostal za B. Celkove pak za A (tj. opet vybrali (pro me) lepsi moznou variantu a vim, ze to tak udelali i v nekterych dalsich pripadech). Celkove byla pruleznost statnic 93%, jen asi 9 lidi to z nejakeho duvodu nedalo. Jo a jeden clovek s posudky za E a F pry obhajil na D, bylo by super, kdyby napsal, jak se takova magie dela:D

Mejte se a hodne stesti vsem, ktere to teprve ceka…

, 2013/06/24 22:15

Koukám, že už nikdo nepíše - je to ještě aktuální? Rád bych si přečetl, jak to probíhalo letos, když jsou nové otázky… Nebo existuje ještě jiný fórum?

You could leave a comment if you were logged in.
home/discuss/statnice_2008.txt · Poslední úprava: 2020/04/12 16:56 (upraveno mimo DokuWiki)
Nahoru
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 4.0 International
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0